V. 10 ⭐️
Denna veckan har vi promenerat i vår närmiljö, vårt uppdrag var att promenera till några av barnens hus. Barnen visade stolt upp sina hus 🏠 Vi samtalade även kring färg och form. ”vad har huset för färg?” ” vad hittar vi för former på huset”?  MATEMATISKA BEGREPP.

Vi har tittat på Djuren på djuris som handlade om ”får jag vara med och leka”. Karaktären Fiolin fick inte vara med och leka med sina kompisar, Fiolin blir ledsen. 😢 Efter filmen samtalade vi om hur man känner sig när man inte får vara med att leka. Flertal av barnen berättade att då blir man ledsen 😢 Hur kan man göra när någon blir ledsen ? ”säga förlåt ” fråga om kompisen vill vara med” Hur känner man sig när man får vara med i leken”? GLAD 🙂 BARNEN ÄR SÅ FINA KOMPISAR ❤️ Vi vill ge barnen möjlighet att utveckla sin förmåga till empati och omtanke om andra. Att kunna uttrycka sina känslor är grunden för en god kommunikation. Att kunna berätta för andra hur man känner och tänker är viktigt för att hävda sig själv på ett positivt sätt⭐️