2/10 – Under förmiddagen gick en del av gruppen iväg till dungen med Miia för hennes VFU-projekt och den andra gruppen var inomhus och övade på att leka tillsammans. Vi kan se en utveckling kring barnens samspel med varandra vilket är väldigt roligt att se! 😁 Vi hade sedan en gemensam samling där vi pratade om vem som var på förskolan och vem som var hemma. Barnen tränar här på att känna igen kompisarna och sig själva och sina bokstäver. Vi använder oss även av TAKK-tecken under samlingen☀️

3/10 – Linns grupp läste boken ”Dela med sig” och pratade om hur vi kan dela med oss här på förskolan. Efter vi hade läst boken och gick och lekte så var det ett barn som gick och bakade en kaka, precis som i boken, och delade med sig till kompisen. Leken utvecklades den till att de bodde i ett hus och det fanns en bebis i magen! Miias grupp läste boken ”dela med sig”. Efter boken pratade vi om hur man kan dela med sig på förskolan. Jennis grupp läste även vi boken Dela med sig. Här började barnen spontant efter diskussioner om boken visa hur vi kan dela med sig av leksaker. Det var dialoger som: -Vill du ha! – Du kan få låna, – Varsågod – Tack tack. – Kan jag låna – Är du färdig – Vill du vara med.

Vi har även övat inför brandövningen som vi kommer att ha här på förskolan! Vi lyssnade på hur det kan låta, vi tränade på att släppa allt vi har i händerna och gå ut och ta på oss skorna, vi provade flera gånger och vi blev alla snabbare och snabbare på att ta oss ut när larmet ”gick”.

 

9/10 – Efter att ha startat dagen med att vara utomhus och genom en fruktstund tillsammans med regnbågen gick vi solstrålar in och hade lite måndagsdisco. Barnen lekte sedan en stund innan maten. Barnen har visat stort intresse för deras namnlappar som sitter uppe på dörren. Barnen står ibland där med varandra och diskuterar vem som är vem och berättar vem som är på förskolan🤩

 

 12/10 – Idag har vi varit inne på förmiddagen och åt frukt tillsammans på mattan. Medan vi sedan väntade på att teatern skulle öppna körde vi ”Gubben/gumman i lådan”. Alla barnen som ville fick lägga sig under filten och sen sjöng vi tillsammans. Vi alla tyckte det var väldigt roligt, barn som pedagog haha😂 Teatern öppnade sedan och vi fick se en föreställning med igelkott och kanin som hette ”Dela med sig”. Kanin och igelkott började bråka om tåget och vi pratade tillsammans med vår fantastiska skådespelerska om hur vi kunde lösa situationen istället för att bråka om tåget 🚂 

16/10 –  I samlingen idag har vi spelat på trumman och sjungit vår sång om alla som är på förskolan. Vi har tränat på att dela med sig och skicka vidare. Barnen var ute i förmiddags i solen ☀️ och lekte med vagnarna och cyklarna. Vi har under eftermiddagen haft fri lek och det har uppstått massa lekar i våra olika rum. Barnen har även visat ett stort intresse för våra bildstöd på känslorna som nu sitter uppsatta i alla våra olika rum😄

 

 

 

 

 

25/10 – Vi delade upp barngruppen i två grupper och det blev olika rollekar med matlagning, snickeri och omhändertagande. Blev även en del bygg och konstruktion.