Tisdag 18/4 Idag startade vi dagen i det fina vädret☀️ och delade sedan upp oss inomhus. Barnen som ska börja på regnbågen gick in där på en tom avdelning och fick leka med det dem ville🌈Barnen som var kvar på solstrålen samlades runt duplot och sen byggdes det en massa där😁

 

 

 

Onsdag 19/4 Dagen startade med utomhus lek och helt plötsligt hittade ett barn en salamander. Detta var väldigt spännande tyckte barnen🦎 Sedan tog vår promenad oss bort till ”vitsippe dungen” och därefter förbi Ica och alla hästarna🐴Vi såg väldigt många fina blommor i olika färger MEN det barnen verkligen tog med sig från promenaden var….. hästbajs!😅 vi försökte även få till lite gruppbilder men det gick väl sisådär😄

 

Torsdag 20/4 Under dagen kom decibel på besök och hon hade ännu en gång något spännande i sin väska!😁 hon hade med sig trådtelefoner som vi fick prova med decibel. Sen fick vi dela upp oss i våra grupper och testa tillsammans allihopa. Detta var väldigt spännande och roligt tyckte barnen. De skrattade så tårarna kom😂 ena gruppen fokuserade på olika djurläten i muggarna och lät som bland annat björnar, katter och hundar. En grupp fick testa ett par gånger innan vi kom på att tråden skulle vara spänd mellan burkarna. Sen kom vi på att vi kunde sitta i varsitt rum och prata med varandra🤩