Alla nya kompisar är färdiginskolade och vi arbetar med att få ihop en trygg och härlig grupp. Detta gör vi genom att bland annat sjunga, prata om och titta på foton på alla kompisar i samlingen, även dem som inte är här. Vi har arbetat i Små- och Storstjärnorna vid vissa aktiviteter då vi anpassar mer efter de yngsta och de som är lite äldre. Tillsammans som helgrupp Stjärnorna arbetar vi med ”Hunden Helge hälsar på hos”. Detta är en gosedjurshund som ska få hälsa på hemma hos varje barn, barnen ska tillsammans med föräldrarna skriva i en bok vad Helge fått göra hemma hos dem och sedan skicka in en bild som vi klistrar in tillsammans med texten. Vi pratar sedan tillsammans med barnen i samlingen om vad som står i boken. Än så länge har Helge bara hunnit hälsa på hos oss pedagoger, detta för att barnen ska få en förförståelse om aktiviteten/uppdraget🐶