Denna veckan på samlingen sjöng vi om olika djur 🦔. Vi startade med att introducera olika djur /insekter 🐜 som finns i vår närmiljö. Flertal av barnen har kunskap kring vilka djur som visades på korten.👏🌳.

Vi går vidare i vårt projekt Jag och min omvärld och utforskar närmiljön ur en natur inriktat perspektiv. Vi har varit i skogen/Dungen🌳Vi började med en samling där vi satt på stockar som vi lagt i en kvadrat. Lite vingligt var det😆 vi visade olika bilder på djur/småkryp/insekter som vi sen bad barnen ut i skogen för att utforska och upptäcka. Det som var allra mest spännande och roligt var alla pinnar och stockar. Det bars, flyttades, byggdes och skapades med pinnarna en lång stund. Det blev både robotar och sängar. Tillslut hittade vi några småkryp som sniglar, en snäcka och myra.🐌🐜 Barnen hittade även många kastanjer och kastanjeskal som vi tog med oss tillbaka till förskolan som vi kommer att använda i en senare aktivitet. En toppen dag i skogen🌳🌱 Tack för denna veckan ☀️💛