Hejsan allihopa och välkomna till Solstrålens blogg. Här kommer ni att

få följa med på vad vi hittar på under våra dagar på solstrålen och jag kan lova er, det vill ni inte missa😉 Vi har under början av terminen arbetat för fullt med inskolningar av våra nya kompisar på solstrålen. Vi startade terminen med värdegrundveckor på förskolan och vi arbetade med detta genom att fokusera på att ge både gamla och nya barn trygghet på avdelningen och i barngruppen samt med oss pedagoger. Barnens trygghet kommer fortsatt vara fokus hos oss på solstrålen under höstterminen. Vi har under denna vecka börjat läsa våra kompisböcker ”Säg stopp” & ”Vänta på din tur” som en del av vårt värdegrundsarbete👫

 

Under måndagen den 21/8 har vi träffat fler nya kompisar på Solstrålen. Vi har läst boken ”Säg stopp” och tillsammans pratat om vilka regler vi vill ha på avdelningen, för att alla ska trivas och må bra. Ni kan se första resultatet på bilden nedan🥰

 

 

Vecka 35: Den här veckan har vi på Solstrålen fortsatt att lära känna varandra och vi har i stora drag följt barnens intressen och utgått ifrån dessa när vi lagt upp dagarna🙏🏼 Vi har skiftat mellan att vara inomhus och utomhus. Utomhus har det körts med cyklar, grävts i sandlådan, gått med vagnarna, utklädningen har varit populär samt det har dansats och lyssnats på 🎵 Inomhus har barnen utforskat de olika rummen och alla våra leksaker. Vi har även haft pussel verkstad på avdelningen🧩

 

Vecka 36: Under måndagen hade vi dansstopp. Vi pratade om grön och röd färg och vad stopp betyder. Vi dansade sedan loss till musiken 🎵 och dansade för fullt när Jenni visade grönt och pausade när hon visade rött🥰 Efteråt var vi HELT slut!🙈

 

 

 

Under tisdagen passade vi på att måla och skapa med vatten ute på gården när värmen kom på besök. Det målades figurer, mönster och bokstäver. Några av barnen passade på att måla om vårt lekhus på gården. Efter det gick vi in och fortsatte vårt arbete med röd och grön, under det uppskattade dansstoppet.

Torsdagen startade vi tillsammans utomhus och åt frukt allihopa. Sedan delade vi upp oss och en grupp gick in och en grupp stannade kvar ute. Idag fokuserade vi på att följa barnens intressen och det var väldigt kul att se vad barnen valde att göra när de fick helt fria händer. Ni kan se på bilderna att de också tyckte det var kul 🤩