Tisdag 25/4 Idag har vi tagit en promenad bort till Lilleskog där det bjöds på frukt och massa lek. Barnen tyckte det var väldigt spännande med en ”ny” lekplats och det lektes alla möjliga lekar. Vi fick besök av dinosaurier 🦖, vi hade en båt på besök som det var disco på, det byggdes i sandlådan och det klättrades🤩

 

Under veckan har vi startat upp med två olika projekt som vi kommer arbeta med under kommande veckor☺️ Projekt 1 är att vi följer upp med det Decibel kom hit med sist, alltså trådtelefonerna. Barnen får nu skapa egna telefoner och de har börjat med att limma och sätta fast olika pyssel på muggarna. När de har torkat ska vi sedan sätta fast tråden och se om våra telefoner fungerar lika bra som Decibels🤔 Projekt 2 är att vi har börjat skapa självporträtt. Barnen har fått titta sig i speglarna och sedan berätta vad de ser för något. De har sedan ritat det dem såg🙏🏼 

 

Torsdag 27/4 Idag har några barn fortsatt skapa självporträtt och det var väldigt roliga diskussioner om vad de såg i spegeln. Barnen såg tänder, ”läppen där uppe”, sitt huvud och de konstaterade att de hade hår på huvudet. Ett barn kollade sig i spegeln och pekade direkt på en ”prick” i ansiktet som vi pratade om var en leverfläck. Ett barn hittade också dina ögonbryn och satt och flörtade med sig själv😂 ett barn berättade även att man kan flaxa med öronen 🥰 

         

I veckan har de blivande 🌈regnbågarna🌈 varit och lekt på regnbågen!   

   

Veckan avslutades med utelek och Tabata i solen ☀️