7 mars: Under förmiddagen fick barngruppen välja om de ville vara inne eller ute. Resultatet blev 50/50. Utomhus lekte barnen i snön och gjorde snöbollar och hade väldigt roligt tillsammans❄️Inomhus byggde barnen med duplo och gjorde höga torn samt dansade till musik🎵 I samlingen blev barnen lite smått förvirrade när vi räknade barnen som var hemma respektive barnen som var på förskolan eftersom det var fler hemma än på förskolan.  Vi spelade på vår trumma och när man enligt barnen är starka, då slår man så hårt på trumman att kompisarna måste hålla för öronen🤣 

8 mars: Under onsdagen tog vi oss ut på en promenad och denna dagen gick den bort till hästarna för ett barn ville kolla om hästarna hade filtar på sig. Och mycket riktigt hade hästarna ”filtar”! Ett barn uttryckte även att hästarna lekte, då de sprang runt i hagen🐴 När vi såg Ica på långt håll sa ett av barnen ”där är min Ica och min doktor!”😀

 

9 mars: Under dagen tog vi oss bort till en lekplats som var väldigt uppskattat av barnen! Sen kom vår kompis Decibel på besök! Barnen fick känna vibrationer på högtalaren och gav barnen ett uppdrag! Barnen skulle få riskornen att ”dansa” genom att barnen skulle skicka vibrationer genom ljud.